Zekat ile İlgili Ayet Hadisler

  • 31 Ağustos 2016
  • 476 kez görüntülendi.
Zekat ile İlgili Ayet Hadisler

Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin. (Bakara Suresi, 43)

Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin; önceden kendiniz için hayır olarak neyi takdim ederseniz, onu Allah Katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızı görendir. (Bakara Suresi, 110)

Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler(in tutum ve davranışlarıdır). İşte bunlar, doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır. (Bakara Suresi, 177)

İman edip güzel amellerde bulunanlar, namazı dosdoğru kılanlar ve zekatı verenler; şüphesiz onların ecirleri Rablerinin Katındadır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara Suresi, 277)

Sizin dostunuz, ancak Allah, O’nun elçisi, rüku ediciler olarak namaz kılan ve zekatı veren mü’minlerdir. (Maide Suresi, 55)

Bize bu dünyada da, ahirette de iyilik yaz, şüphesiz ki biz Sana yöneldik. Dedi ki: “Azabımı dilediğime isabet ettiririm, rahmetim ise herşeyi kuşatmıştır; onu korkup-sakınanlara, zekatı verenlere ve Bizim ayetlerimize iman edenlere yazacağım.”
(Araf Suresi, 156)

Eğer onlar tevbe edip namazı kılarlarsa ve zekatı verirlerse, artık onlar sizin dinde kardeşlerinizdir. Bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıklarız. (Tevbe Suresi, 11)

Allah’ın mescidlerini, yalnızca Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allah’tan başkasından korkmayanlar onarabilir. İşte, hidayete erenlerden oldukları umulanlar bunlardır. (Tevbe Suresi, 18)

                    SEVGİLİ NAAL; İYİLİKLERİ ERTELEMEYİN…  J

EKREM YILMAZ… Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni… Mart, 2015

Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve Allah’a ve Resûlüne itaat ederler. İşte Allah’ın kendilerine rahmet edeceği bunlardır. Şüphesiz, Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

(Tevbe Suresi, 71)

 

 

“Mallarınızı zekatla koruyun.Hastalıklarınızı sadaka ile tedavi edin.Bela dalgalarına dua ve tazarru ile karşı koyun.”

 

-“Zekat, İslam`ın köprüsüdür.

-Kim namazı dosdoğru kılar, zekatı verir, Beyti şerifi ziyaret eder, Ramazan orucunu tutar ve müsafire ikram ederse cennete girer.”

 

-“Bir adam Peygamber (s.a.v)`e “Beni cennete koyacak bir işi bana haber veriniz” dedi.Resulullah: Allah`a ibadet eder ve ona hiçbir şeyi ortak tutmasın.Namazı dosdoğru kılar, zekatı verirsin ve akrabanla münasebetini devam ettirirsin” buyurdu.

 

-“Kim helal bir mal kazanırsa, zekatı vermemek onu kirletir.Kim haram bir şey kazanırsa zekat vermek onu arıtmaz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: