Sorularla KURBAN

  • 10 Eylül 2016
  • 276 kez görüntülendi.
Sorularla KURBAN

 

SORU -Teşrik tekbirleri ne anlama gelir?

CEVAP –Kurban bayramı boyunca farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Teşrik tekbirleri şöyle getirilir: “ ALLAHü Ekber, ALLAHü Ekber, La İlahe İllALLAHü Vellahü Ekber. ALLAHü Ekber ve Lillahil Hamd”   ANLAMI:ALLAH en büyüktür, O’ndan başka ilah yoktur. ALLAH en büyüktür , ALLAH’a hamd olsun.

SORU: Kurban nedir?

CEVAP: Sözlükte yaklaşmak, ALLAH’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.
Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem  maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere bir şekilde yardımda bulunmuş, hem de  ALLAH’a , yaklaşmış olur.

SORU: Kurban kesilirken ne söylenir?

CEVAP: İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse o hayvanın eti yenilmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse bu hayvanın eti yenilir. Kurban kesilirken üç defa  “Bismillahi ALLAHü ekber” denilir.

SORU: Kadın kurban kesebilir mi?

CEVAP: Hayvan kesiminde, gerekli yeterlilik ve şartları taşıyan kişi kadın olsun, erkek olsun kurban kesebilir.

SORU: Taksitle kurban alınabilir mi ?

CEVAP: Kişi, ister peşin ister taksitle olsun satın aldığı hayvanı kurban olarak kesebilir.

SORU -Kurban kesmek yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?

CEVAP –Hayır, dinimizde her ibadetin değeri ayrıdır ve bir ibadet başka bir ibadetin yerini tutmaz. Kurbanın bedelini sadaka olarak vermekle kurban kesilmiş sayılmaz.

SORU -Kurban ne zaman kesilir?

CEVAP –Kurban bayramı günlerinde kesilir. Ancak bayramın birinci gününde kesilmesi daha faziletlidir.

 

SORU -Kurban eti nasıl değerlendirilmelidir?

CEVAP -Hz. Peygamberimiz, kurban etinin üçe bölünüp bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, birinin de evde bırakılmasını tavsiye etmiştir SORU -Vekalet yoluyla kurban kesilebilir mi?

CEVAP –Evet kesilebilir. Yani başka kişi ya da kurumlara kurban bedelini vererek onlara kurban kestirilebilir.

SORU -Helal olmayan parayla kurban kesmek caiz mi?

CEVAP –Helal olmayan yollarla para kazanmak büyük bir hata.

( Kumar gibi…) RABBİMİZ  bu konuda şöyle buyuruyor:  ALLAH’ın size rızık olmak üzere yarattığı şeylerden helal ve temiz olarak yiyin! Kendisine iman ettiğiniz ALLAH’a karşı gelmekten sakının!

 (Maide suresi 88.ayet) Dinimize göre helal kazanç esastır. Haram yollarla elde edilen para ile yapılan ibadetler  makbul sayılmaz. ( DİB

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: