SINAV veya AĞIR İŞ İçin Oruç Terk Edilir mi?

  • 31 Ağustos 2016
  • 184 kez görüntülendi.
SINAV veya AĞIR İŞ İçin Oruç Terk Edilir mi?

SINAV veya AĞIR İŞ İçin Oruç Terk Edilir mi?

Bir  Müslüman Ramazan orucunu tutmak için tüm fırsatları değerlendirmelidir. Zira söz konusu olan bir ibadettir ve ALLAH’ın büyük bir emridir. “Sıcak havada çalışıyorum, yarın oruç tutamam” diyen bir müslümanın bahanesi geçersizdir. Bir müslüman en başta tüm önlemleri almalıdır. Akşamları gıdasını alacak, suyuna yemeğine dikkat edecek, gerekirse kuvvelendirici besinler alacak, sahuruna kalkacak. Sabah oldu mu büyük bir tevekkül ile işine başlayacak… Buna rağmen gün içinde hayatını tehlikeye sokacak kadar olumsuz bir durum yaşanırsa (işte o zaman) orucunu bırakabilir. Geceden “Yarın oruç tutamam, çalışıyorum” diyemez.

Aynı şey sınava girecek olan öğrenciler için de geçerlidir.  Herhangi geçerli bir mazereti olmaksızın “Yarınki sınavda daha iyi olabilmem için oruç tutmayacağım” demek müslümana yakışmaz. Bir öğrenci ciddi anlamda önlemlerini alırsa sınavına gayet dinç girer. Ancak Unutmayalım ki bilerek tutmadığımız tek bir günün kazasını ömür boyu tutsak da zamanında tutacağımız sevaba erişemiyoruz.

“Aç olanın kafası çalışmaz” sözü ilmî değildir. Ya cahillikten söylenmiştir veya oruca engel olmak için kasıtlı söylenmiştir.

ALLAH “Ben cinleri ve insanları bana kulluk etsinler diye yarattım” diye buyurmaktadır. Biz öyle bir aydayız ki ibadetler zirve yapmalıdır. Yani Ramazan orucu LYS veya başka dünyalık sınavdan binlerce kat daha önemlidir. Lütfen Rabbimize ciddi anlamda tevekkül edin. Asıl kulluk zor zamanlarda ortaya çıkar. Sınavı, orucun üstünde tutarsak dünyada da ahirette de hüsrana uğrayanlardan oluruz. Şimdiye kadar ciddi anlamda çalışmışsanız bundan sonra size düşen güzel bir tevekkül.  Oruçluya Allahü teâlânın ihsanı boldur. Unutmayın, Oruç yüzünden sınavdan düşük almazsınız.. Buna rağmen hayati bir tehlikeye gireceğinizden korkuyorsanız ve vicdanen de zararda hissetmeyecekseniz kendinizi, istediğinizi yapın. Ama sağlık, yolculuk gibi mazeretler dışında orucun fetvası olamaz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: