RAMAZAN ve ORUÇ

  • 31 Ağustos 2016
  • 217 kez görüntülendi.
RAMAZAN ve ORUÇ

EY ORUÇ;
”Seni Tutmayanlar, Sana Tutunamayanlar Utansın. .!”

Ey Oruç Tutmayanlar!
Hz.Muhammed (s.a.v)’in Şu uyarısı sizi titretmiyor mu?
Yapmayın ne olur, orucunuzu tutun..
Hz.Muhammed (s.a.v) buyuruyor ki:
>>>”Cehenneme gidecek olan Ramazan ayında rahmetten mahrum kalır”

>>> “Her kim özürsüz olarak  Ramazanda bir günün orucunu tutmazsa, bütün bir ömür oruç tutsa da onu ödemiş olmaz.”(Tırmizi, Savm, 27; Ebu Davud, Savm, 38; İbni Mace, Sıyam, 14)

 

>>>“Ey iman edenler!.. Sizden evvelki ümmetlere farz kılındığı gibi , sizin üzerinize de oruç farz kılındı. Ta ki, korunasınız.” (Bakara Suresi, 183.ayet)

>>>“Ramazan ayı… İnsanlar için hidayet olan ve doğru yolu ve (hak ile batılı birbirinden) ayıran, apaçık belgeleri (kapsayan) Kur’an onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya şahid olursa artık oruç tutsun.”  (Bakara suresi, 185.ayet)

                                     

>>> “Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. Bu ayın hakkını gözetin! Ancak Cehennem’e gidecek olan, bu ayda rahmetten mahrum kalır.”

>>“Allah’a yemin ederim ki, oruçlu ağzın açlık kokusu, Allah katında, misk kokusundan daha hoş, temiz ve daha sevimlidir.”

>>>Her kim oruçluya (iftar için) bir yudum su verirse, Allah da ona benim mahşerdeki havuzumdan öyle bir su içirecektir ki  Cennete girinceye kadar bir daha susuzluk çekmeyecektir”

>>>Her kim inanarak ve karşılığını sırf Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.”

>>> “Biriniz oruçluysa kötü söz söylemesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine kötü laf edecek veya kavga edecek olursa ‘Ben oruçluyum’ desin.”

>>>“Kim bir Müslüman kardeşine iftar vakti yemek yedirirse, onun sevabı kadar  da kendisine sevap yazılır. Yemek yedirdiği kimselerin sevabından da hiçbir şey eksilmez.”

>>> “Kim Ramazan’da kazandığı helal rızık ile oruç tutan birini iftara çağırırsa, melekler ona Ramazan geceleri boyunca dua ederler. Cebrail (as) Kadir gecesi onunla kucaklaşır.”

“Oruç ayı Ramazan geldiğinde, Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır ve bütün şeytanlar da zincire vurulur.”

“Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Bu kapıdan kıyâmet gününde (Cennete) yalnız oruçlular girerler. Onlardan başka hiçbir kimse giremez. (Kıyâmet gününde) “Oruçlular nerede?” diye nidâ edilir. Oruçlular kalkıp girerler. Oruçlular girdikten sonra da kapı kapanır, artık hiç kimse o kapıdan içeri giremez.”

Ramazan’da verilen beş nimet

Cabir ibni Abdullah Radiyallâhu Anh, Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellemin şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

“Ümmetime Ramazan ayında beş şey ihsan edildi. Bunlar daha önceki peygamberlerin ümmetine verilmemişti.

“Birincisi: Ramazan ayının ilk gecesi olunca Cenab-ı Hak onlara rahmetiyle bakar. Allah kime rahmetiyle bakarsa, onu hiçbir zaman azaba çarptırmaz.

“İkincisi: Oruç tutanların ağızlarının kokusu Allah katın da misk kokusundan daha hoştur.

“Üçüncüsü: Gece ve gündüz melekler oruç tutanların bağışlanması için Allah’a yalvarırlar.

“Dördüncüsü: Allah o gün Cennetine emir verir ve şöyle buyurur: ‘Ey Cennet, kullarım için hazırlan, süslen. Dünya sıkıntılarından kurtulup Benim huzuruma ve ikramıma gelip istirahat etmeleri yaklaştı.’

“Beşincisi: Ramazan’ın son gecesi gelince de, Allah oruç tutan kullarının hepsini affeder.”

BU AY NEDEN KIYMETLİDİR?

>>> Kur’an-ı Kerim bu ayda inmeye başladı(610)

>>> Hz.Muhammed (s.a.v), Allah’tan peygamberlik görevini bu ayda aldı.

>>> İslam Dini bu ayda doğdu.

>>> Farz olan oruç bu ayda farz kılınmıştır.

>>> Ramazan orucu 624 yılında farz kılınmıştır.

ŞU MUHTEŞEM MÜJDEYE BAKIN

Sevgili Peygamberimöiz (s.a.v) bir gün şöyle buyurdu: “Ramazan’da bir hayır işleyen kimse, diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda 70 farz işleyen gibidir. O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise Cennet’tir. O, yardımlaşma ayıdır. O ayda, mü’minin rızkı bollaştırılır. O ayda, kim bir oruçluya iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve Cehennem’den kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da bir şey eksilmez.”
Ashap’tan bazıları, “Ey Allah’ın Resulü! Hepimizin, bir oruçluyu iftar ettirecek imkânı yoktur” deyince de sözlerine şöyle devam etti: “Allah bu sevabı, oruçluyu kuru bir hurma ile veya bir yudum su ile ya da bir yudum süt ile iftar ettirene de verir. Ramazan’da hizmetçilerinin yükünü hafifleten kimseyi, Allah bağışlar ve Cehennem ateşinden kurtarır.” (Kyanak: Et-Terğib, ll. 94-95)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: