Vesveselik

SorularCategory: GENELVesveselik
Elmaz asked 3 sene ago

Hocam her sorunun altinda nerde pis ve ya temiz sayılır namaza mani mıdır yada değilmidir  altinda tek tek cevap verebilir misiniz. Yani sorularımın tümünü kopyalayipis altında tek tek cevap yazsanız. Bu arada hanefiyim ben hocam, ona göre cevap verseniz sevinirim. Allah sizengin razı olsun hocam. 

Soru:

Hocam taharatlanmadan önce küçük necaset yapıyorum tam 5 veya 10 dakikada bekliyorum sonra yine yapiyorum ve son olarak taharatlaniyorum. Ve banyoya giriyorum. Tuvalette taharatlanmama rağmen sürekli banyo yaparken idrar hissi geliyor gibi geliyor bana ve yikiyorum ama 10 defa aynisi oluyor yine yikiyorum. Acaba düşten su akarken üstüme ve özel yere idrar hissimi veriyor yoksa gerçekten idrar mıdır bilemedim. Çok su içan insanda değilim ve banyo yapmadan belki defalarca kez tuvalette girip küçük abdest bozup temizleniyorum.

Soru:

Birde hocam necaseti giderdikten sonra kuru kâğıtla siliyorum ve galiba biraz fazla kağıt kullaniyorum idrar ellime değmesin diye. Bazen sanki değdi gibi geliyor bana bakıyorum birşey var mı yok mi tam anlayamıyorum süpheye düsüyorum ve acaba bu durumda ellerimi yıkamam şart mı olur?
Birde ben taharatlanirken büyük abdesten sonra yaklaşık 3 kere ibrige su dolduruyorum yani yaklaşık belki 8 litre su gidiyor. Niye bu kader su derseniz hocam oda necasetin rengi ve kokusu kalmasın diye. Çok su israf etmek caiz değildir ama necasetin kokusu ve rengi kalsa namaza ve namaz abdestine mani değil midir?

Soru:

Küçük veya büyük abdeste pis olan bir yeri siliyorsun ve başka bir tarafi silmek için daha yeni kagitla kuruttugun yere değe biliyor elin, bu durumda ellimize ibrigi almadan elimizi el musluğunda yikamalimiyiz ve daha sonra su ile taharatlanmali miyiz ?
Bu durumda ellerimizi el musluğunda yıkamayip direk ibrigi elimize elip su ile taharatlanip kagitla silip ve pantolunu girip ve son olarak ellimizi yıkaşak namaza mani değil midir. Hani ibrik ve pantolun pis sayılmaz mi ve abdest ve namaza mani olmaz.

Soru:

Birde hocam işte olsun veya evde olsun sürekli sanki idrar damliyor gibi geliyor bana. Doktora gittim bana doktorum sana söz veriyorum idrar değil diyor. Yaşlı ve hasta olsan anlarım ama gençsin ve altına kaçıra bilmen çok küçük ihtimal. Bazen insan dışarda olduğunda çok tuvaletti gelse bile kendini tuta bilir hele hele genç biriyse diyor doktorum. Sen çok kafana taktığın için gerçekten tuvaletin geldiğinde ve gelmediğinde bile  geliyor gibi his geliyor sana kafana takma diyor boşver gitsin diyor doktorum.

Soru:

Birde hocam aynisi tuvalette taharatlanirken su ile birkere yıkıyorum sonra idrar hissi oluyor yine yikiyorum ve yine geliyor idrar hissi ve yine yikiyorum sürekli bu durumda napmak gerekir.

Soru:

Bilmiyorum ama benim düşündüğüm en fazla 2 kere yıkamam sonra yine o his gelse bosverip geçip ve gerçekten idrar olsa bile şüpheli olduğum için şuan ve vesveseden çıkmaya çalıştigim için allah af bulur diye düşünüyorum çünkü vesveseden başka türlü  cikamam.

Soru:

Hocam dua etmeye de çok başladım ve arkadaşımda çok iyi bir kitap önerdi inşallah çabuk bir süre içinde iyileşirim.

Soru:

Birde hocam taharatlanirken küçük ve ya büyük abdesten sonra su özel yerlerine deyip sonra geri özel yerlerinden su yine bir baska yerine damlasa yada disari sicrasa yere ayaklarina pis midir ?

Soru:

Birde büyük abdeste su ile ilk artayi kagitla siliyor insan sonra su ile yikiyor  ve eline su döküyor cikermadan o sirada arkanin örtasindan ve yada arkanin yantarafindan su  damlasa pismi? sunucda insan ellerini cikarip yine su kuyup ibrige taharatlanmak istiyor en az 3 kere.
Saygılar hocam