Oruca Dair Sorular

  • 31 Temmuz 2016
  • 232 kez görüntülendi.
Oruca Dair Sorular

Oruç kimlere farzdır?

Akıllı,sağlıklı ve ergenlik çağına

girmiş her Müslüman’a Ramazan orucu FARZDIR.

SORU: Oruca niyet nasıl getirilir?

“ Niyet ettim Allah rızası için yarınki Ramazan orucunu tutmaya” denilerek niyet getirilir. Oruç için niyetin vakti, akşam namazı vaktinin girmesiyle birlikte başlar.

Geceleyin niyet getirmeyi unutan bir kişi ertesi gün ne yapmalıdır?

Böyle bir kişi sabah hatırlarsa niyetini o zaman da getirebilir. Öğleden sonra hatırlarsa orucuna devam etsin. Sahura kalkması da niyet yerine geçer. Orucunu kesinlikle bozmasın.

Sahurda Ezan Bitene Kadar Yemek Yenilebilir mi?

Sahur vakti yemek yiyen kişinin-ezan okunmuş olsun olmasın-imsak vaktinin girmesiyle birlikte yemeye ve içmeye son vermesi gerekir.

Burna, göze damlatılan ilaç orucu bozar mı?

Burna akıtılan ilaç az olması halinde oruç bozulmaz.Ancak içeriye ulaşacak derecede çok olursa orucu bozar. Ama bu durumdaki bir kişinin orucuna o gün devam etmesi çok daha iyidir. Ramazan’dan sonra bir gün kaza eder. Göze damlatılan ilaç ise orucu bozmaz.

 

Astım ve nefes darlığını çeken hastaların ağızlarına sıktıkları sprey orucu bozar mı?

Bozmaz. Çünkü, boğaza sıkılan spreyin zerrecikleri akciğere kadar gider, mideye ulaşmaz. Ayrıca gıda ve susuzluğu giderme özelliği de yoktur.

Kızamık, verem vb. bazı hastalıklardan korunmak amacıyla yapılan aşılara ne dersiniz?

Bu tür aşılar korunmak amaçlı olup kuvvetlendirici amaçlı olmadığı için orucu bozmadığı görüşü daha ağırdır.

İğne yaptırmak orucu bozar mı?

Bu konuda şunu söylemek en uygunudur. Güzel dinimiz zaten, hasta olan insanlara orucu farz kılmamaktadır. Buna rağmen bu tür insanlar oruç tutmak isterlerse iğnelerini sahur ya da akşam vaktinde yaptırmaları en iyisidir. Bu şekilde şüpheler de ortadan kalkmış olur.

Son söz: Her şey kişide biter. Çünkü söz konusu olan bir ibadettir ve ALLAH rızası için yapılmaktadır. Kendisini iyi hissetse orucunu tutar, iyi hissetmese tedavisinin iyi sonuç vermesi için ilaç kullanır, oruç tutmaz

Cünüp İken Sahur Yemeği Yenebilir mi?

Cünüp olan kimsenin elini, ağzını yıkamadan yiyip içmesi uygun görülmemiştir. Ancak elini, ağzını yıkadıktan sonra, boy abdesti almadan sahur yemeği yemesinde bir sakınca yoktur.Yalnız cünüplük hali sabah namazı vaktini geçmemelidir. Zira namazı cünüp olunduğu için kazaya bırakmak vebaldir.

Gece sahuru yedikten sonra uyuyup veya gündüzün herhangi bir vaktinde uyuyup uykuda ihtilam olan birinin orucu bozulur mu?

Uykuda ihtilam olmak isteğe bağlı olmayan bir durumdur. Bu yüzden de uykuda ihtilam (cünüb) olmak orucu bozmaz. Uyanır uyanmaz namaz vaktini geçirmeden boy abdesti almak gerekir.

Gözyaşı veya Ter Orucu Bozar mı?
Gözyaşı veya yüz ter ağza girecek olsa, eğer bir iki damla kadarsa orucu bozmaz. Ancak tuzluluğu bütün ağız içinde hissedilecek kadar çok olup oruç hatırda iken yutulursa orucu bozar.

Kendiliğinden Gelen Kusuntu Orucu Bozar mı?

Kendiliğinden gelen kusuntu, yine kendiliğinden geriye gitse, ağız dolusu bile olsa orucu
bozmaz. Kusma isteğiyle ağza getirilen az miktardaki kusmuk ise, kendiliğinden içeri gitse, orucu bozmaz. Fakat miktarı ağız dolusu ise, orucu bozar.

 

Oruçluyken ağzımıza su vermekle oruç bozulur mu?

Abdestte ağza su vermek sünnettir. Su verilmediğinde de abdest geçerli olur. Abdest suyunun midenize gireceğinden korkuyorsanız ağzınıza su vermeyebilirsiniz. Nitekim ağızdaki abdest ıslaklığı oruca zarar vermez.

SORU: Diş fırçalamak orucu bozar mı?

CEVAP: Bozmaz. Ancak boğaza suyun kaçmamasına dikkat etmek gerekir.Diş macunu veya su boğaza inerse oruç bozulacağından diş fırçalama işini sahurda ve gece yatmadan önce yapmak daha güzel olacaktır.

NOT: Kan aldırmak, makyaj yapmak, tırnak, saç sakal kesmek, ağızdaki tükürüğü yutmak orucu BOZMAZ.

Hayatta iken hastalığı sebebiyle oruç tutmamış ve ölen insanların yerine başkaları oruç tutabilir mi?

Hayır, tutamazlar. Dinimiz kolaylık dinidir. Bu tür insanların oruçları tutulmaz. Tutamadıkları her gün için fidye verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: