ÖLÜM VAR, TÖVBEMİZ DE OLSUN…

  • 31 Ağustos 2016
  • 351 kez görüntülendi.
ÖLÜM VAR, TÖVBEMİZ DE OLSUN…

ÖLÜM VAR, TÖVBEMİZ DE OLSUN…

Ramazan, hayatımıza yeni bembeyaz sayfa açmak için büyük bir fırsattır.  Geçen yıl Ramazan ayını gören bazı kardeşlerimiz bu yılki Ramazan ayını görmeyecekler. Zira onlar şu anda Kabir hayatındalar.  Bizler bu fırsatı iyi değerlendirmeli dua ve tövbe ile Rabbimize yalvarıp af dilemeliyiz. RABBİMİZ ( Celle Celaluhu) Buyuruyor ki:

>>> “Onlar çirkin bir günah işledikleri veya herhangi bir günaha girerek kendilerine zulmettikleri zaman Allah’ı hatırlarlar ve günahlarını bağışlaması için O’na niyazda bulunurlar. Günahları ise Allah’tan başka affedecek kim vardır? Ve onlar işledikleri günahta bile bile ısrar etmezler.” ( Al-i İmran Suresi, 135.ayet)

>>>“Ancak tövbe eden ve güzel işler yapanlar bundan müstesnadır. Allah onların günahlarını silip yerlerine iyilikler verir. Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.” ( Furkan Suresi, 70.ayet))

>>>” Muhakkak ki, Allah çok çok tövbe edenleri ve temizlenenleri sever.” Bakara Suresi, 222.ayet)

>>> “De ki: ‘Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, merhametlidir.” ( Zümer S., 53.ayet)

Canımız PEYGAMBERİMİZ ( Sallallahu Aleyhi Vesellem) Buyuruyor ki:

>>> “ALLAH katında tövbe eden gençlerden daha hayırlı kimse yoktur.”

>>> “Her insan hata işler; ama hata işleyenlerin en hayırlısı, çok tövbe edenlerdir.”

>>> “Mü’min günah işlediğinde, kalbinde siyah bir leke olur. Tövbe eder, günahı terk eder ve istiğfar ederse, bu siyahlıktan kurtulur, günah artarsa siyahlık da artar…

>>> “Allah kulunun tövbesini, can boğaza gelmedikçe kabul eder.”

> “Tövbe güzeldir, fakat gençlerde olursa daha güzeldir.”

SUYUN RENGİNİ BOZACAK SÖZ

Bir gün, Peygamberimizin eşi Hz. Aişe, diğer eşi Safiyye annemiz’in kısalığından bahseder. Efendimiz’e “”Size Safiyye’nin boyunun kısalığı gibi kusurları yetmiyor mu?” der.  Allah Resûlü de bunun üzerine onu ikaz eder ve şöyle der:

‘Öyle bir laf ettin ki, şayet o söz denize karışsaydı onun suyunu bozardı.'”

ALLAH (Celle Celaluhu) buyuruyor ki: “Birbirinizin gizli hallerini ve kusurlarını araştırmayın. Birbirinizi gıybet de etmeyin. Sizden biri, ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Bundan tiksinirsiniz. Öyleyse Allah’tan korkun. Şüphesiz ki Allah tövbeleri kabul edici ve çok merhamet edicidir.” (Hucurat Sûresi, 12.ayet)

O halde dil afetinden korunmak için gıybetten (dedikodudan), küfürlü sözlerden, yalandan, iftiradan, harama bakmaktan ve diğer tüm günahlardan uzak durmaya çalışalım… Geçmişteki hatalarımızdan ötürü Rabbimize el açıp af dileyelim…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: