KADRİ BİLİNMESİ GEREKEN GECE: KADİR GECESİ

  • 31 Temmuz 2016
  • 174 kez görüntülendi.
KADRİ BİLİNMESİ GEREKEN GECE: KADİR GECESİ

KADRİ BİLİNMESİ GEREKEN GECE: KADİR GECESİ

Kur’ân-ı Kerim’de adı geçen tek ay Ramazan ayıdır; tek gece de Kadir Gecesidir. Kadir Gecesinin Ramazan’ın hangi gecesine rastladığı hususunda pek çok rivayet olmakla birlikte, Ramazan’ın son on gününde aranması tavsiye edilmiştir. Kimi hadislerde 27.gecede olduğu belirtilir. Ama biz her Ramazan gecesini KADİR GECESİ BİLMELİ, Ona göre ibadetlerimizi yapmalıyız. Zira o gece işlenen her bir sevap 83 yıla bedeldir. Kadir Gecesi’ni “Kadirli , Kıymetli Gece” yapan o gecede Kur’an’ın inmeye başlaması, buna bağlı olarak Hz.Muhammed(s.a.v)’e peygamberlik verilmesi ve İslam Dini’nin doğmasıdır. (610)
Hz.Muhammed (s.a.v) buyuruyor ki: “Kim inanarak, sevabını ancak Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir.
Kadir Gecesinde  yeryüzüne inen meleklerin sayısı çakıl taşlarının sayısından çok daha fazladır”
ALLAH (Celle Celaluhu) buyuruyor ki: “Şüphesiz, o Kur’ân’ı Kadir Gecesinde indirdik. Bilir misin, Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.O gecede melekler ve Cebrail Rablerinin izniyle her iş için arka arkaya iner. O gece, tan yerinin aydınlanmasına kadar bir selâmettir.
Evet Kadir Suresinin mealinde de görüldüğü gibi Ramazan ayı, Kur’ân ayıdır. Ramazan,  Kur’ân’la buluşma ayıdır. Ramazan’a eren Kur’ana erer. Kur’an’a eren Kur’ân’ı okuyan, onu doğru anlayan ve onu yaşayan ,Kur’ân ile dolan, Kur’ân ile düşünen, Kur’ân ile konuşan ve Kur’ân ilkelerini yaşayan kimselerdir.
Peki bizler, Kur’ân ile buluşan bu ayda ne kadar Kur’ân ile buluşuyoruz? Alıcılarımızı ne kadar Kur’ân’a çevirdik? Ramazandan önceki ben ile Ramazan’dan sonraki ben arasındaki fark nedir? Ramazan, Kur’ân’a aykırı olan söz ve davranışlardan kurtulma; Kur’ân’lı söz ve davranışlarla tanışma fırsatı olabilecek mi? Bu Ramazan, bizi değiştirmeye, geliştirmeye yetecek mi? Kılacağımız teravih namazlarımız, Rabbimiz katında yücelmemize sebep olan miracımız olabilecek mi? Ramazan orucu, gerçekten bize açları hatırlatıp onların dertleriyle dertlenmemize katkı sağlayacak mı?

Peygamberimizin KADİR GECESİnde Çokça Ettiği Dua


>>>Allahümme İnneke Afüwwün kerimün.Tühibbül afwe fa’fu anna.
>>>ALLAH’ın Sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, bizi de affet.

DÜNYASI RAMAZAN OLANIN,

AHİRETİ BAYRAM OLUR…

Ramazan, tüm hayatımızı etkilemelidir. Ramazan’ın gündüzlerinde, “Şimdi yasaktır” diye, suya elini uzatmayan bir Müslüman, Ramazan’dan sonra, nasıl haram olan içkileri içebilecektir? Ramazan’da gözünü Kur’anla süsleyen biri Ramazan’dan sonra nasıl harama bakabilir? Ramazan’da RABBİNE dönen biri Ramazan’san sonra nasıl ona sırtını dönebilir?

Ramazan Müslümanlığı değil, ömür boyu Müslümanlık lazım bizlere..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: