KADER İle İlgili Sorular

  • 09 Eylül 2016
  • 1.217 kez görüntülendi.
KADER İle İlgili Sorular

SORU-KADER NEDİR?

CEVAP-Ne yazık ki toplumumuzun büyük bir kısmı kaderin gerçek anlamını bilmiyor ve bu yüzden de herkes yapılan hataları kaderde buluyor. Öyle ki bu durum şarkılara da yansımış. Çeşitli sanatçılar duygu ve düşüncelerini aktarırken kimi zaman kaderi suçlu görerek yapmıştır bunu. Bunlara çeşitli örnekler verilebilir:

Kader utansın… Kader ayırdı bizi elimizden ne gelir…Ben ne yaptım kader sana… Kader kurbanıyım…Kader örmüş ağlarını azar azar…Sıradaki parça kader mahkumlarına gitsin…  örnekler çoğaltılabilir. Kader nedir ki bu kadar suçlu gösteriliyor? Acaba kader gerçekten suçlu mudur yoksa biz kaderi yanlış mı biliyoruz. Galiba “İnsan tanımadığının düşmanıdır” sözü burada da geçerliliğini koruyor. Kaderi tam olarak tanımadan bilmeden onun hakkında epey yorum yapıyoruz. Kaderin tanımını tam anlamıyla bilirsek onunla ilgili yanlışlıklardan da kurtulmuş olacağız.

KADER: Kainat için kader, ALLAH’ın evrene verdiği düzen demektir. Kader, Yüce Allah’ın, olacak şeylerin zamanını, yerini vb. özelliklerini bilmesidir. Bu şeylerin zamanı gelince Allah tarafından yaratılmasına ise KAZA denir.

SORU-İNSANIN BAŞINA GELEN OLAYLARDAN GERÇEKTEN KADER Mİ SORUMLUDUR?

CEVAP-Elbette ki suçlu olan kader değildir. Allah’ın ezeli ilmiyle, bizim dünyada neler yapacağımızı ve nasıl bir hayat süreceğimizi önceden bilmesi kaderimizi oluşturuyor. Yoksa O,kaderimizi yazdığı için, onları yaşamaya zorlamıyor. Allah ömrümüzde bize yollar ve tercihler sunmuş. Bu tercihleri yapmak için de akıl vermiştir. Bizim bu tercihlerden hangisini seçeceğimizi de önceden biliyordu. Bunun adı kaderdir. O zaman suç Allah’a ait değil, o tercihi kendi aklıyla yapan bizlere aittir. Allah, insana bir seçme özgürlüğü vermiştir. Bu sınırlı seçme özgürlüğüne Cüz-i irade dedir. İnsan bu özgürlüğünü istediği gibi kullanır. Bu esnada yaptığı hataların faturasını kadere yükleyemez. Örneğin hayatında hep hırsızlık yapıp hapse giren bir insan “ben kader mahkumuyum” diyemez. Çünkü isteseydi hapse girmezdi. Bu meselede şöyle bir örnek verilir: Bir apartmanın üst katının nimetlerle, bodrum katının ise işkence aletleriyle dolu olduğunu ve bir kişinin bu apartmanın asansörü içerisinde bulunduğunu farz edin. Kendisine, apartmanın bu durumu daha önce anlatılmış bulunan bu kişi, üst katın düğmesine bastığında nimetlere kavuşacak, alt katın düğmesine bastığında ise azaba uğrayacaktır. Burada iradenin yaptığı tek şey, sadece hangi düğmeye basılacağına karar vermesi ve teşebbüse geçmesidir. Asansör ise, o kişinin gücü ve iradesiyle değil, belirli fizik ve mekanik kanunlarla hareket etmektedir. Yani, insan üst kata kendi gücüyle çıkmadığı gibi, alt kata da kendi gücüyle inmemektedir. Bununla beraber asansörün nereye gideceğinin belirlenmesi, içindeki kişinin iradesine bırakılmıştır. Kader, Allah’ın önceden her şeyi bilmesidir. O halde her şey kaderdir. Çünkü Allah her şeyi biliyor. Ancak her şeyin kader olması insanı suçlu olmaktan çıkarmaz. Bir insan hırsızlık yapsa da kaderdir, yapmasa da kaderdir. (Yani ALLAH her iki durumu da biliyordu)

Ama ne yaparsa yapsın sorumluluk o insana aittir. Kaderin esas anlamı Allah’ın, olmuş olacak her şeyi bilmesi, demektir. Dikkat edersek insan iradesini yok saymıyor. Bilmek ayrı, yapmak ayrıdır. Bilen Allah’tır, yapan kuldur.

SORU-BİZİM HAYATIMIZI ALLAH PLANLAMIŞSA BIRAKALIM ALLAH NASIL YAPMIŞSA O HALDE YAŞAYALIM DEMEK DOĞRU MUDUR?

CEVAP-İşte bu, çok yanlış bir anlayıştır. Kader, Allah’ın bilmesidir, Allah’ın yönlendirmesi ya da yaptırması değildir. Bir insan, Allah önceden bildiği için bir davranış sergilemez, öyle davranacağını Allah bilmiştir. Mesela bilim adamları, güneş tutulmasının zamanını önceden biliyorlar. Şimdi şöyle bir soru soralım: Bilim adamları bildiği için mi güneş tutulması olur, yoksa güneş tutulması olacağı için mi bilim adamları bilmiştir? Elbette ki ikincisidir doğru olan. Bir insan kalkıp da “Bilim adamları bildi, güneşle ilgili öyle şeyler yazdığı için güneş de tutuldu” diyemez. Aynı şekilde insanlar da kaderi yani Allah’ın bilmesini bahane ederek işlemiş oldukları suçtan kendilerini kurtaramazlar. Bir insan “ Allah böyle yazmış, alınyazım buymuş ,ben

ne yapayım…” diyerek günah işleyemeyeceği gibi,günah işledikten sonra kendisini suçsuz çıkaramaz. Dünyada var olan ve var olacak her şey kaderdir. Yani Allah’ın bilgisi dahilindedir. Bu durumda insan ne yaparsa yapsın kader olmuş olur. Ama sorumluluk insana aittir.

 

 

 

 

SORU-ALLAH,MADEM BİR İNSANIN İYİLİK Mİ KÖTÜLÜK MÜ YAPACAĞINI BİLİYOR, NEDEN KÖTÜLÜK İŞLEMEK İSTEYEN BİRİNE ENGEL OLMUYOR?

CEVAP-Bir örnek: öğrencilerini sınava alan bir öğretmen bir soruyu yanlış yapan öğrencisine doğru cevabı söylese o sınavın bir anlamı kalır mı? Elbette ki kalmaz. Aynen bunun gibi bu dünya da bir imtihan içindir. İmtihanda olan bizler kötülük yapacakken Allah hep engel olsaydı o zaman imtihanın, cennet-cehennemin bir anlamı kalmazdı.  Allah-haşa- kuluna yanlışı yaptırıp sonra da “Neden yanlış yaptın?” diye sormaz. Kul doğru yolu seçerse Allah onu yaratır, Kul yanlışı seçerse Allah da onu engellemez. Çünkü bunu kul istemiştir. Kul neyi isterse Allah onu verir.

SORU-ALLAH, MADEM DÜNYADA NASIL DAVRANACAĞIMIZI BİLİYORDU, NEDEN BİZİ DİREKT CENNET YA DA CEHENNEME ATMADI DA DÜNYAYA GÖNDERDİ?

CEVAP-Evet Allah, geçmişi de geleceği de en iyi şekilde bilendir. Bizi imtihan için dünyaya göndermiştir. Daha doğrusu imtihanımızın sonucunu kendi gözümüzle görelim diye göndermiştir. Bir öğrenci imtihana girmeden “sıfır” almayı kabullenemiyorsa insanlar da “Allah’ım belki ben iyi şeyler yapardım, ben ne yaptım da cehenneme atıldım” diyebilirdi. Aslında en başta tabi ki, Allah istedi ve yarattı. Ondan hesap sorma gibi bir hakkımız yoktur. Kendi büyüklüğünü kullarına göstermek için de yaratmıştır bu alemi, şeklinde yorumlarda bulunmamız da mümkündür.

Her şeyin en iyisini ALLAH (cc) bilir.

SORU-ELİMİZDE OLMAYAN ŞEYLER DE YOK MU?

CEVAP-Elbette vardır. Mesela hangi milletten olacağımızı, hangi ana babadan olacağımızı veya ne kadar bir ömür süreceğimizi sadece Allah bilip takdir eder. Bizim bunlarda bir irademiz yoktur. Zaten bunlarda bir sorumluluğumuz da yoktur.

SORU-ÖZÜRLÜ DOĞANLARIN NE SUÇU VARDI DA ALLAH ONLARI ÖYLE YARATTI?

CEVAPÖzürlü doğmamız için suçlu olmamız gerekmiyor. Şunu asla unutmayalım Allah hiçbir kuluna asla ve asla haksızlık yapmaz. Ne veriyorsa nasıl yaratmışsa bir hikmeti var ki yaratmıştır. Aslında biz Allah’a bir şey vermemişiz ki “Allah’ım  neden öyle yaptın?” diye sorma hakkına sahip olalım.  Bu dünyada her yaratılan, kendi şartları içinde bir yaşam savaşı verir… Ve izlediğinizde hepsinin hayatı kendine göre zordur… Hayatın bir imtihan olduğunu geçici olduğunu unutmamalı ve her durumda Allah’a şükretmeliyiz. Özürlü biri isyan ederek o halinden kurtulamaz; ama Allah’a şükredip dua ederek hem dünyada hem de ahirette çok şey kazanacaktır.

SORU- DÜNYANIN ISSIZ BİR KÖŞESİNDE YAŞAYAN VE İSLÂM DİNİNDEN HABERSİZ OLAN BİR İNSAN, ÂHİRETTE NASIL SORUMLU TUTULABİLİR?

CEVAP-Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Allah, hiçbir kişiye gücünün yettiğinden fazlasını teklif etmez.” (Bakara sûresi, 286) Bundan şunu anlıyoruz; dünyanın herhangi bir yerinde yaşayıp kendisine peygamberlerin ya da kutsal kitapların emirleri ulaşmamış insanlar hangi gerçekleri öğrenmeye güçleri yeterse ondan sorumludur.

SORU- KADERE İSYAN EDEN ŞARKILARI DİNLEMEK DOĞRU MU?

CEVAP-Aslında hiç doğru değildir. Çünkü yukarıda da gördüğünüz gibi Kader, Allah’ın önceden her şeyi bilmesidir. O halde bizler neden Allah’ın her şeyi bilmesini suçluymuş gibi gösterip isyan ederiz ya da isyan dolu şarkıları dinleriz. Böyle müzikleri dinleyen insanların düşüncelerinde olumsuz anlamda değişme olur. Mesela “kader ayırdı bizi elimizden ne gelir..” şeklindeki bir şarkıyı dinleyip kendini kaptıran bir genç artık duvarlara “kader utansın” şeklinde, anlamı düşünüldüğünde çok tehlikeli boyutları olan yazılar yazar. Böyle şarkıları dinleyenler maalesef kadere isyanı öğrenir. Demek ki insanı ümitsizliğe ve kadere isyanı sevk eden şarkıları dinlemek uygun değildir.

NOT:KADER HAKKINDA SORUNUZ VARSA  MUTLAKA SORUN,ÇÜNKÜ ANCAK SORARAK ARAŞTIRARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. TAM CEVABINI ALAMASANIZ DA DİNİNİZLE UĞRAŞTIĞINIZ İÇİN RABBİNİZDEN MÜKAFAT ALIRSINIZ…

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: