Ezan ve Kamet

  • 31 Ağustos 2016
  • 219 kez görüntülendi.
Ezan ve Kamet

EZAN VE KAMET

Ezan ve kamet, farz namazların sünnetlerindendir.  Arapça bir kelime olan ezan; bildirmek, ilân etmek demektir. Farz namazlara çağrı için ezan okumanın dayanağı, Kur’an ve sünnettir. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır: “Siz namaza çağırdığınız zaman onu alaya alıp eğlence yerine koyuyorlar.” (Maide, 5/58) “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman hemen Allah’ın zikrine koşun…” (Cuma, 62/9) Rasulüllah (s.a.s.) da: “Namaz vakti geldiğinde içinizden biri ezan okusun.” buyurmuştur.

    Namaz, Mekke döneminde farz kılınmakla birlikte, ezan hicretten sonra uygulamaya konulmuştur. Medine’ye hicretten sonra Mescid-i Nebevi’nin inşası tamamlanıp düzenli olarak cemaatle namaz kılınmaya başlanınca, Hz. Peygamber vakitlerin girdiğini duyurmak için ne yapılabileceğini arkadaşlarıyla görüşmüş, o esnada Hz. Peygamber’e vahiyle ve içlerinde Hz. Ömer ve Abdullah b. Zeyd’in de bulunduğu bazı sahabilere rüyalarında bugünkü ezanın şekli öğretilmiştir.

Allahu ekber ( 4 defa) : Allah en büyüktür.

Eşhedü enla İlahe illallah ( 2 defa) : Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur.

Eşhedü enne Muhammeden Resulullah ( 2 defa) : Şehadet ederim ki Hz.Muhammed , Allah’ın elçisidir.

Hayye ales salah ( 2 defa) : Hadi namaza

Hayye alel felah (2 defa) : Haydi kurtuluşa

Allahu ekber ( 2 defa) : Allah en büyüktür.

Lailahe illallah ( 1 defa): Allah’tan başka ilah yoktur.

Sabah ezanında Hayye alalefelah’tan sonra “Essalatu hayrün münennevm ( namaz uykudan hayırlıdır)” sözü de eklenir.

KAMET: Farz namazlardan hemen önce okunan çağrı sözüdür. Sözleri ezanla aynıdır. Ama ezana göre daha hızlı okunur. Ayrıca kamette hayye alelfelah’tan sonra “Namaz başladı” anlamına gelen “Kad kametissalah” sözü eklenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: