ABDEST-GUSÜL-TEYEMMÜM

  • 31 Ağustos 2016
  • 204 kez görüntülendi.
ABDEST-GUSÜL-TEYEMMÜM

ABDEST-GUSÜL-TEYEMMÜM

>>Euzu besmele getirilir.Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilir .Şafiler yüz yıkarken niyet getirir.

>>> Eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilir.

>>> Sağ avuç ile önce ağza sonra burna üç kere ayrı ayrı su alınır. İnsanların yanında ağız ve burun temizlerken yüksek sesle temizlememeye dikkat edelim, insanları rahatsız edici davranışlardan kaçınalım.

>>> Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır.

>>> Sağ ve sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.

>>> Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir.

>>> Eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

>>> Geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir.  ( Şafiilerde boyun meshedilmez)

>>>Sağ ve sol ayak topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

>>>Abdest bitince ayakta ve kıbleye karşı “Kelime-i Şehadet” okunur. Abdestten sonra kelime-i şehâdeti okumak, içilebilir ise abdest alınan sudan bir miktar içmek ve Kadir sûresini okumak da abdestin âdâbındandır.

ABDESTİN FARZLARI: Hanefilere göre abdestin farzları, yüzü yıkamak, kolları dirseklerle birlikte yıkamak, başı mesh etmek, ayakları topuklarla birlikte yıkamaktır.Şafiilere göre bu şartlara ilaveten, abdeste niyet etmek ve tertip (abdest organları yıkanırken ayetteki sırayı gözetmek) de farzdır. Abdestteki diğer işlemler sünnettir.

Dinimiz bazı özel durumlarda boy abdesti almayı farz kılmıştır. Gusülsüz biri; Namaz kılamaz, camiye giremez, Kur’an okuyamaz, Kur’an’a dokunamaz… Gusül gerektiren bir durum meydana geldi mi hiç vakit kaybetmeksizin yıkanmak gerekir. Gusülde esas olan tüm vücudun ıslanmasıdır. Gusül abdesti şöyle alınır: Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : “Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye” diye niyet eder. En başta avret yerlerinde yer alan kirleri temizler,  namaz abdesti alır, ağzına ve burnuna su verir, sonra da tüm vücudunu kuru yer kalmayacak şekilde yıkar.. Gusülde Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek sünnettir.

DİKKAT: Göbek boşluğu, kulakların iç kıvrımları, küpe delikleri, diş araları, bıyık, saç ve sakal ile bunların diplerinin ıslanmasına özellikle dikkat edilir. Gusülde dua okunmaz, üzerinde bir örtü yoksa kıbleye dönülmez ve gereksiz yere konuşulmaz.

Su bulunmadığı veya bulunup da kullanılamadığı takdirde, temiz olan toprağa sürülen ellerle yüzü dirseklere kadar kolları mesh etmektir. Ayrıca bu işin, abdestsizliği gidermek maksadıyla yapılması gerekir. Teyemmüm Şöyle Yapılır: Kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır. Ne için teyemmüm edilecekse ona niyet edilir. Parmaklar açık bir halde eller temiz toprağa veya toprak cinsinden bir şeye bir defa vurulur. Eller fazla tozlanmış ise yan yana getirilerek birbirine hafifçe vurulup tozlar silkelenir. Sonra ellerin içi ile yüzün tamamı bir kere meshedilir. Eller tekrar toprağa vurularak sol elinin içi ile sağ kol dirseklerle beraber; sağ elin içi ile de sol kol dirseklerle beraber meshedilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: